
SILKEBORG I foråret 2016 var Marcus Gerts forældre begyndt at presse på for, at den 15-årige dreng skulle have sig et fritidsjob. Kort tid efter landede han en rolle i spillefilmen »Gud taler ud«, der kan ses i landets biografer til efteråret. Det var nok ikke lige det, de havde forestillet sig, men et job, det fik han.
Til dagligt bor Marcus Gert i Silkeborg og går i 9. klasse På Th. Langs Skole. Efter sommerferien begynder han i 1.g. på Silkeborg Gymnasium.
Filmen »Gud taler ud« er baseret på bogen af samme navn, der er skrevet af forfatteren Jens Blendstrup.
Den handler om Jens Blendstrups egen familie, som består af en far, en mor og deres sønner.
Den dybt alkoholiserede far spilles af Søren Malling, og Jens Blendstrup spilles af Marcus Gert.
Castet på skolen...
Vil du have fuld adgang til alle artikler på midtjyllandsavis.dk?
Første måned for 19 kr.
Herefter 99 kr. pr. måned
KOM I GANG NUOG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her
Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her
Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her
Allerede abonnent? Log ind