DET ER DIT VALG - KV21

Forlængelse til flere udvalgsformænd

Der nu er sat navn på de fleste medlemmer af de politiske udvalg efter sidste uges valg

25. november 2021, 09.32

Fra venstre Claus Leick, Tage Nielsen, Jens Szabo, Thomas Cordtz, Trine Frengler, Frands Fischer, Peter Kjær, Jørgen naut, Martin Frausing Poulsen og Mira Issa Bloch efter en veloverstået konstituering, der har fordelt udvalgspladser for de kommende fire år. Pressefoto

RY/GALTEN Venstre hænger lidt i bremsen med sine udnævnelser, men ellers er der nu sat navn på medlemmerne af de stående politiske udvalg i Skanderborg Kommune for de kommende fire år.

Og der er genvalg til Claus Leick (SF), Tage Nielsen (R) og Trine Frengler (S) som udvalgsformænd. Og, naturligvis, til Frands Fischer (S), der som borgmester er født formand for Økonomiudvalget.

Det bliver Frank W. Damgaard (S), der besætter posten som 1. viceborgmester, mens Venstre skal finde den, der skal være 2. viceborgmester.

Læs også
Rød rutsjetur
Abonnement

Udvalgene får følgende sammensætning - der altså mangler de medlemmer, som Venstre skal udpege.

Økonomiudvalget

Formand: Frands Fischer (S)

Næstformand; Thomas Cordtz (K)

Jørgen Naut (S)

Claus Leick (SF)

Peter Kjær (EL)

Anne Heeager (R)

Mangler navn fra Venstre

Martin Frausing Poulsen (DF)

Karina Kirk (NB)

Børne- og Ungdomsudvalget

Formand: Trine Frengler (S)

Næstformand: Birgitte Majgaard (K)Anne Heeager (R)

Charlotte Vindeløv (SF)

Mira Issa Bloch (AL)

Mangler to navne fra Venstre

Sundheds- og Omsorgsudvalget

Formand: Mangler navn fra Venstre

Næstformand: Frank W. Damgaard (S)

Malene Ringberg (S)

Karen Lindemann (S)

Jesper Arbo Frederiksen (S)

Thomas Cordtz (K)

Mangler navn fra Venstre

Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget

Formand: Tage Nielsen (R)

Næstformand: Mangler navn fra Venstre

Andreas Trang-Brock (S)

Ole Drøgemüller (S)

Malene Ringberg (S)

Christian Wibe-Marker (K)

Mangler navn fra Venstre

Arbejdsmarkedsudvalget

Formand: Mangler navn fra Venstre

Næstformand: Mira Issa Bloch (AL)

Frank W. Damgaard (S)

Karen Lindemann (S)

Jørgen Naut (S)

Mangler to navne fra Venstre

Klima-, Miljø- og Planudvalget

Formand: Claus Leick (S)

Næstformand: Andreas Trang-Brock (S)

Peter Kjær (EL)

Tommas Leth (S)

Torben Wallner (K)

Mangler to navne fra Venstre

Læs også
Det nye seniorråd er klar efter nyvalg
Abonnement

Indlæser debat