
Silkeborg-Voel forfremmer loyal cheftræner til direktør
Efter 17 år som træner i den samme klub skal Jakob Andreasen være direktør på fuld tid i Silkeborg-Voel.
Udgivet:20. februar 2023, 12.17
Læsetid:1 minut
Silkeborg-Voel-træner Jakob Andreasen skal være direktør på fuld tid efter denne sæson. (Arkivfoto).
SILKEBORG Jakob Andreasen har været træner for Silkeborg-Voels håndboldkvinder siden 2006. Men til sommer er det slut.
Fremover skal Jakob Andreasen være direktør på fuld tid i klubben. Det oplyser Silkeborg-Voel på sin hjemmeside mandag.
Direktørrollen kender Jakob Andreasen til i forvejen. Siden efteråret har han besat stillingen sideløbende med trænergerningen.
- Det er en beslutning, som er blevet modnet hos mig, siden jeg tog imod jobbet som direktør ved siden af trænerjobbet, siger Jakob Andreasen.
Silkeborg-Voel manglede i efteråret fem millioner kroner og var truet af konkurs. Klubben fyrede den tidligere direktør i oktober og afværgede en konkurs med hjælp fra sponsorer.
Jakob Andreasen ser frem til en ny rolle som permanent direktør i klubben.
- Jeg brænder for Silkeborg-Voel. Jeg vil fortsat bidrage til, at Silkeborg-Voel er en af Danmarks største foreninger og et kraftcenter for talentudviklingen af både drenge og piger. Ikke kun i Silkeborg-området, men også i Danmark.
- Derudover skal der samles økonomi til, at Silkeborg-Voel kan fastholde et ligahold, som vi har haft i de seneste ni år, siger Jakob Andreasen.
Silkeborg-Voel tager tirsdag aften imod Team Esbjerg i den bedste danske håndboldrække.
/ritzau/