
Lille bæk var pludselig neongrøn
Flere borgere i Stjær fik sig en overraskelse, da en lille bæk pludselig blev neongrøn - men det er helt ufarligt
Udgivet:23. marts 2023, 09.38
Læsetid:1 minut
STJÆR I den amerikanske by Chicago farves den lokale flod, Chicago River, hvert år grøn, når der den 17. marts fejres St. Patricks Day, hvilket er noget af et syn. Men de kan også noget med grønt vand i Stjær.
Onsdag, der rent officielt var »Vandets dag« i Danmark, fremstod den lille bæk med det lidet romantiske navn »Afløbet fra Stjærskolen« nemlig grøn i en sådan grad, at det næsten må have været synligt fra rummet. Men al grønheden er helt ufarlig.
Ufarlig sporstof...
Vil du have fuld adgang til alle artikler på midtjyllandsavis.dk?
Første måned for 19 kr.
Herefter 99 kr. pr. måned
KOM I GANG NUOG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her
Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her
Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her
Allerede abonnent? Log ind