Bonde tager også niende år

Keeperen har forlænget sin kontrakt dagen før slutspilsopgøret mod Team Esbjerg

Udgivet:02. april 2022, 08.00

Læsetid:1 minut

Stine Bonde har haft to stærke indhop i de seneste kampe mod Viborg HK og Herning-Ikast. Foto: Martin Ballund

Peter A. Sørensen
Sportsredaktør | pas@midtjyllandavis.dk

HÅNDBOLD Stine Bonde er alderspræsident hos Silkeborg-Voel, der søndag aften møder Team Esbjerg i slutspillet, og det vil hun også være det næste år.

Den 33-årige målvogter har sat sin underskrift på en ny etårig aftale med Silkeborg-Voel KFUM, og det betyder, at hun går ind til sin niende sæson som spiller på klubbens ligahold.

Stine Bonde skiftede for otte år siden hallerne i Randers HK ud med Jysk Arena, og det er ikke noget hun har fortrudt.

- Jeg holder meget af Silkeborg-Voel KFUM, som jo er blevet den klub, hvor jeg nu har spillet i størstedelen af min seniorkarriere. Vi har gode værdier og en stærk kultur, samtidig med at vi bliver ved med at bevise, at vi kan være med i toppen af rækken. Jeg glæder mig derfor også rigtig meget til det slutspil, som vi nu er en del af, siger Stine Bonde.

For cheftræner Jakob Andreasen har det været vigtigt at kunne forlænge aftalen med holdets mest rutinerede spiller.

- Jeg vil ikke tøve med at sige, at Bonde har en rigtig afgørende rolle på vores hold. Hun er med sin erfaring vigtig for de unge. Når hun er på banen beviser hun, at hun besidder et rigtig højt topniveau, hvilket vi blandt andet inden for den seneste tid har fået set i hjemmekampene mod topholdene. Det er efterhånden en sjældenhed med spillere, der er i ni sæsoner i samme klub, og også her er Bonde noget særligt i vores klub, siger træneren.

Stine Bonde er indtil videre noteret for en redningsprocent på 33,2 procent i denne sæson i kvindeligaen.

Mest læste

Håndbold

Se flere

Mest læste på Midtjyllands Avis

Af samme forfatter

Se flere

Seneste nyt

Se flere