Læge gik fra fast job - og fandt livsglæden

56-årige Michael Boesen fra Silkeborg valgte for to år siden at lægge sit liv om - og bestige et bjerg i Japan

Udgivet:01. juni 2019, 09.30

Læsetid:3 minutter

silkeborg På Michael Boesens bryst og håndled er der to tatoveringer, som han kigger på hver dag.

De japanske skrifttegn minder ham om, hvad det var, han fandt på en 1250 kilometer lang og anstrengende pilgrimsvandring på »Shikoku 88« i Japan i foråret 2017.

Her søgte Michael Boesen mere selvindsigt, og ville gerne have mere ro og mindre rastløshed i sit liv. Men den 56-årige læge fik en ekstra gave med på vandringen i natur og stilhed, som kom bag på ham, men som han i dag værner om som en meget kostbar erfaring.

Mørke tanker passerer...

Vil du have fuld adgang til alle artikler på midtjyllandsavis.dk?

Første måned for 19 kr.

Herefter 99 kr. pr. måned

KOM I GANG NU
OG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
MobilePay

Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her

Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her

Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her

Allerede abonnent? Log ind