DET ER DIT VALG - KV21

Overblik: Disse kandidater kan du stemme på til byrådsvalget i Silkeborg

4. oktober 2021, 13.18

Silkeborg Kommune har mandag offentliggjort listen med de navne, som du kan stemme på til det kommende byrådsvalg den 16. november.

Du kan stemme på følgende:

A. Socialdemokratiet

Helle Gade, Voel

Søren Kristensen, Silkeborg

Dorthe Jensen, Virklund

Rune Kristensen, Silkeborg

Jonas Sivertsen, Balle

Iben Ernst Bøttker, Gødvad

Bjørn Bajlum, Lemming

Lars Faarup, Silkeborg

Linda Lyngsøe, Kjellerup

Ivan Greve, Sorring

Kasper Haagen Jensen, Alderslyst

Svend Thue Damgaard, Kjellerup

Helle Præsius Busk, Sejs-Svejbæk

Kristian Stride, Silkeborg

Bent Vestergaard, Silkeborg

Erik Ahlmann Jensen, Alderslyst

Henrik Fjeldgaard, Silkeborg

Lars Bøegh Nielsen, Kjellerup

Anders Laursen, Ans

B. Radikale Venstre

Johan Brødsgaard, Lysbro

Kim Egeskov, Them

Marie Strunge Thorup, Silkeborg

Morten Junget, Balle

Per Knudsen, Silkeborg

Luis da Silva Martins, Virklund

Torben Lohse Friis, Gødvad

C. Det Konservative Folkeparti

Martin Jakobsen

Gitte Willumsen

Lars Hedegaard

Malthe Borlund Bonde

Morten Hæk

Mathilde Jakobsen

Morten Riis Skydsgaard

Søren L. Mortensen

Søren Svendsen

Thomas Sørensen

Karen Aagaard

Peder Enggård

Trine Roungkvist

D. Nye Borgerlige

Jan Beck-Nielsen

Hans Rytter

Vivi Kjærgård

Søren Sørensen

Birgit Tyron

Nicolaj Villadsen

Tage Gejl

Poul Erik Rohde

Gitte Keller

E. Carsten Ørum Skytt

Carsten Ørum Skytt, Balle

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Hans Okholm, Silkeborg

Claus Løwe Klostergård, Sinding

Bente Refslund, Alderslyst

Kathrine Frøhlich, Silkeborg

Kathrine Riberholt Henriksen, Silkeborg

Rikke Boje, Gødvad

Naja-Kathrine Kallesøe, Kjellerup

Erik Markvad Jørgensen, Vinding

Jesper Petersen, Sjørslev

Lars Hansen, Kjellerup

Benedikte Dammeyer, Voel

Robert Thompson, Silkeborg

Hannah Elmstrøm Lauritsen, Balle

Knud Erik Nielsen, Lemming

I. Liberal Alliance

Ragnar-Gwyn Dixen

Christian Boe Madsen

Janus Thomasberg Sørensen

Khoa Dang Nguyen

Niels P. F. Sørensen

K. Kristendemokraterne

Simon Skals, Gjern

Kristian Jensen, Voel

Gitte Jensen, Gjern

Malthe Broe, Kjellerup

Verner B. Andersen, Silkeborg

Søren Skovenborg, Ans

O. Dansk Folkeparti

1. Kuno F. Danielsen

2. Connie W. Petersen

3. Steen Søndergaard

4. Frank Manza Petersen

5. Klaus Læborg

6. Torben R. Andersen

7. Maja Revsgaard

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Steen Vindum, Vinderslev

Morten Høgh, Grauballe

Mads Frandsen, Balle

Susanne Jacobsen, Levring

Kristoffer Møller Jensen, Silkeborg

Kasper Thomassen, Gjessø

Helga Sandorf Jacobsen, Gjern

Thomas Tonsberg Schlie, Sejs-Svejbæk

Poul Berggreen, Silkeborg

Ole Würtz, Balle

Peter Nyegaard Jensen, Silkeborg

Kern Oddershede, Thorning

Ole Krabbe, Them

Flemming Heiberg, Silkeborg

Mona Bindner, Hvinningdal

Ebrahim Khalaf, Silkeborg

Harry E. Madsen, Knudstrup

Anders Ahrenfeldt, Sjørslev

Bent Jensen, Them

Helle Kildahl Møller, Silkeborg

Anders Hartvig, Kjellerup

Æ. Deltagerlisten

Vagn Larsen, Alderslyst

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Peter Sig Kristensen, Bryrup

Signe Haahr Lindegaard, Resenbro

Søren Thomsen, Ans

Jørgen Madsen, Silkeborg

Nana Legh-Smith, Silkeborg

Lykke Dahlén, Sorring

Henning Lindberg, Gjessø

Jesper Lundberg, Gødvad

Å. Alternativet

Lars Holstein

Mustafa Kellegöz

Der er indgået følgende valgforbund:

Valgforbund mellem:

A. Socialdemokratiet

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Æ. Deltagerlisten

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Valgforbund mellem:

C. Det Konservative Folkeparti

D. Nye Borgerlige

I. Liberal Alliance

O. Dansk Folkeparti

Valgforbund mellem:

B. Radikale Venstre

K. Kristendemokraterne

Å. Alternativet

Indlæser debat...