Midtjyske søer: Den lille sø med de store naturværdier
Området ved Lillesø lige ved bygrænsen på Århusbakken i Silkeborg er blandt andet rigt på flagermus
Området ved Lillesø lige ved bygrænsen på Århusbakken i Silkeborg er blandt andet rigt på flagermus
Lillesø har fået ny nabo, Nordskovvej, der her ses til venstre i billedet. Det er nogle måneder siden, der blev lagt asfalt på vejen, men der går et år endnu, inden bilerne får lov til at køre her. Umiddelbart øst for søen ses Via University College, der rummer lærer- og sygeplejeuddannelsen. Foto: Jakob Stigsen Andersen
SILKEBORG Mon ikke mange lærestuderende og sygeplejestuderende er søgt hen til Lillesø for at få en uforstyrret pause og lidt frisk luft til hjernen, når undervisningen er blevet lidt for tung, eller en opgave har drillet?
I hvert fald er den lille sø nærmeste nabo til Via University College på Århusbakken i Silkeborg. Og lige der ved søens vestlige ende - få meter fra uddannelsesstedet - er der et fint blik over den idylliske lille sø.
Fuld DIGITAL adgang
Adgang til alle artikler
Adgang til e-avisen
Adgang til e-avis arkivet
Adgang til Forum Søndag
Adgang til fordele hos Læserklubben
Har du allerede et abonnement? Log ind her
Ønsker du et andet abonnement? Se vores udvalg her