Konfirmationer i Silkeborg, Alderslyst, Linå, Sinding, Sejling, Funder og Kragelund Kirker

Udgivet:12. maj 2022, 10.50

Læsetid:6 minutter

I morgen, store bededag, og i weekenden er der konfirmationer i Silkeborg, Alderslyst, Linå, Sinding, Sejling, Funder og Kragelund Kirker.

KONFIRMATIONER: Følgende elever fra 7D på Kornmod Realskole konfirmeres af Sidsel Hornemann i Silkeborg Kirke store bededag, fredag den 13. maj kl. 9.30:

Felix Bløcher Christensen

Frederik Holmgaard Bak

Lucas Christian Jensen

Noah Hugin Kristensen

Oscar Mac Donald Laycock

Valdemar Spodsberg Møller

Viggo Christian Lauridsen

William Haulrik

Følgende elever fra 7C på Kornmod Realskole og en elev fra Funder Skole konfirmeres af Per Rasmussen i Silkeborg Kirke store bededag, fredag den 13. maj kl. 11.30:

Aksel Mahler Tolborg

Alexander Herlev Jensby

Axel Schmidt

Emil Dahl Niebuhr

Fie Buhl Jacobsen

Frida Birck

Gro Vels Østerhaab

Julia Tanski Ammitzbøll

Julie Lassen Maan

Liva Sofie Andersen Moeslund

Magnus Rantzau Vejvad

Maja Clausen Skou

Malou Møller Thinghuus

Marie Vigh Klausnitzer

Mathias Bjørn Hannibal

Rasmus Fredslund Gryet

Rebecca Rohde Meldgaard Vistrup

Sara Sandbjerg Engelbredt

Sofie Hougaard Andersen

Victor Wils

Victoria Wanda Violante Risbjerg

Følgende elever fra 7s på Langsøskolen konfirmeres af Per Rasmussen i Silkeborg Kirke lørdag den 14. maj kl. 9.30:

Anders Bornhøft Lo Presti

Astrid Marie Bak Aagaard

Astrid Sofie Thørring Vestergaard

Ida Lejsgaard Østergaard

Fie Møller Pouls

Frida Hinge

Iris Fink Amit

Jonathan Rosenkrantz Schrold

Luna Vejvad Johnsen

Mads Vestergaard

Ole Lyndgaard Edlund

Rasmus Klittte Ramhøj

Silke Sejr Elgaard Jørgensen

Kaisa Grønbech Kirkeby

Følgende elever fra 7 a b c på Langsøskolen konfirmeres af Sidsel Hornemann i Silkeborg Kirke lørdag den 14. maj kl. 11.30:

Alberte Eg Akstrup

Amalie Krarup Søgaard

Bjørk Davida Kring

Emil Bønneland Thanning

Freja Märcher Simonsen

Gustav Knap

Liva Susanne Schou Christiansen

Lotus Elise Vohnsen

Lærke Frifeldt Glintborg

Mia Friis Nørgaard

Martha Nygaard Christensen

Sidsel Schou Christiansen

Sofie Lund Sørensen

Storm Lemming Sørensen

Vilma Katrine Larsen

Følgende elever fra Langsøskolens inklusionsklasse konfirmeres af Anette Kortegaard i Silkeborg Kirke søndag den 15. maj kl. 11.00:

David Kirstein Sørensen Lindskov

Jonas Geertsen

Ketil Frode Friis Sørensen

Mads Franck Christensen

Mads William Kolding Wandsø

Malthe Brylle Michelsen

Mathias Schultz Lindberg

Sebastian Linjordet

Sofus Behrendt Bechmann

Sven Asmus Lehrmann Styrbæk

Julian Jørgensen

Følgende konfirmeres af Marianne H. Andreassen i Alderslyst Kirke store bededag, fredag den 13. maj kl. 9.00:

Andrea Espinosa Hjort-Hansen

Carla Juul Niebuhr

Cecilie Nørrekjær Johansen

Clara Ladefoged Juhl

Clara Falguni Vinther

Ida Kirkeby Waarst Gregersen

Maja Nørby Kristiansen

Marie Bak Bjerre Christensen

Smilla Autrup Nedergaard

Victoria Agerbo Westh

Frederik Bunten Kjeldal

Hjalte Kvist Mølgaard

Ludvig Marinus Kastberg Andersen

Malthe Berg Petersen

Marius Nørholm Ytting Bak

Matthew Lund Aidam

Noah Overgaard Back

Noah Elkhøj Munkholm

Villads Steiner Skøtt

Følgende konfirmeres af Marianne H. Andreassen i Alderslyst Kirke søndag den 15. maj kl. 9.00:

Alberte Plambeck Nielsen

Carolina Palmisano Sort

Cecilie Aalbæk Holst

Emilie Bay

Emma Sofie Skaaning

Leah Ortiz Croll

Sofie Naja Bøgelund

Nanna Meldgaard Andersen

Sofie Valeur

Christian Holm Marcussen

Esben Lykke Friedrich

Frederik Halskov

Frederik Falkesgaard Poret

Malte Lebek

Noah Mondrup Lauridsen

Philip Uhre Knudsen

Simon Meyer Poulsen

Valdemar Skovdal Baastrup

Vilhelm Skals Oldenborg

Følgende elever fra 7D på Sølystskolen konfirmeres i Alderslyst Kirke af sognepræst Kamilla Lundager Bundgaard fredag den 13. maj kl. 11.00:

Andrea Skovborg Krogh

Asger Vang Due Jakobsen

August Emil Skyttehave Rytter

Carl-Gustav Frovin Elmose

Celia Bang Pedersen

Clara Skovby Finsen

Esther Gravgaard Villadsen

Frederik Due Statager

Ida Emilie Bay Sørensen

Ida Veddum Hjortkjær

Janus Glargaard Kjeldsen

Julie Sigaard Søsted

Kevin Jose Bæk Knudsen

Lasse Grud Laursen

Mikkel Pelle Sørensen

Nikolaj Drammelsbæk Vase

Silas Due Pasgaard

Sofus Bjerre Vagner Nielsen

Følgende elever fra 7b på Kornmod Realskole konfirmeres af sognepræst Kamilla Lundager Bundgaard i Alderslyst kirke søndag den 15. maj kl. 11.00:

Agnes Aagaard Ellegaard

Alexander Thomsen Jakobsen

Axel Fjord Grøndahl-Voetmann

Aya Rødkjær-Damm

Cecillie Sofia Vadet

Celina Vestbjerg

Emilia Victoria Egholm

Emilie Nygaard Mogensen

Felix Refslund Mirzai

Flora Johanne Calmann Skovgaard

Frederik Bisgaard Vase

Katherine Tamara Aakerhjelm Jensen

Mathilde Schrøder Mortensen

Selma Schøler Lass

Smilla Alrø Brath Lopdrup

Sofia Hougaard Koch

Thea Dal Mortensen

Victor Thomas Hede Kornvig

Victoria Bildsø Mølkjær

Følgende konfirmeres af Maria Svane-Christiansen i Linå Kirke store bededag, fredag den 13. maj kl. 10.00:

Alberte Bødker Sprogø

Camilla Dencker Andersen

Daniel Nørup Graversen

Dicte Kristine Viehøj Berggreen

Emma Pors Vestergård

Ida-Marie Piil Christensen

Noah Damsgaard Hansen

Sebastian Bolther Høøg Pedersen

Victor Juul Stausholm

Zara Nagstrup Markussen

Følgende konfirmeres af sognepræst Mette Glowienka i Sinding kirke fredag den 13. maj kl. 10.00:

Filippa Bjerregaard Bjødslev Andersen

Marika Hejdemann Haun

Smilla Vittrup Hougaard

Majbritt Due Nielsen

Frederikke Trærup Politowski

Alma Haarup Lund Svendsen

Andrea Brix Thøgersen

Asta Juul Volshøj

Jonathan Munk Ahlgreen

Noah Danielsen

Følgende konfirmeres af sognepræst Mette Glowienka i Sejling kirke søndag den 15. maj kl. 10.00:

Smilla Schneider Mastrup

Madelin Damkvist Nielsen

Thilde Marie Hansen Nørskov

Freja Oxholm Haugaard Sørensen

Sofie Wallentin

Yasmin Eg Wincenty

Lukas Vogn Heinesen

Victor Wellendorph Poulsen

Følgende konfirmeres i Funder Kirke, store bededag, fredag den 13. maj kl. 9.30 :

Aleksander Brandt Borghus

Casper Bach Kabel

Johanne Friis Oksbjerg

Jonas Kildeby Pedersen

Lucas Møller Chouhan

Mikkel Rotvig Kristiansen

Mikkeline Søndergaard Loft

Christian Vito Juul Larsen

Maja Therese Kirkegaard

Frederik Thorndal Henriksen

Tristan Seiersen

Følgende konfirmeres i Funder Kirke, store bededag, fredag den 13. maj kl. 11.00:

Nikoline Raahauge Lauridsen

Eva Luna Roswall

Ida Johanne Aakerholm Brix

Mads Holmslykke Hansen

Naja Nørskov Nordgård

Magne Sylvester Bech Hviid

Tobias Damkjær Borrisholt

Mie Cadovius Juelsgaard

Ida-Kristine Smedegaard

Emmelie Ida Greibe Kristensen

Jannick Søby Danielsen

Følgende konfirmeres i Funder Kirke lørdag den 14. maj kl. 9.30:

Alexander Lund La Cour

Anton Waldemar Skovby

Maria Kuur Sørensen

Amalia Lykke Larsen

Cilas Bay Højmark Mathiassen

Simon Bremer Bæk Haurum

Nanna Rye Isager

Følgende konfirmeres i Funder Kirke lørdag den 14. maj kl. 11.00:

Casper Møller Andersen

Emilie Friis Oksbjerg

Johanne Østergaard

Jens Christian Strandrider

Emilie Bak Nielsen

Lucas Vester Knudsen

Mikkel Susgaard Nielsen

Følgende konfirmeres i Kragelund Kirke søndag den 15. maj kl. 10.00:

Daniel Lauridsen Nielsen

Laura Holmslykke Weiss Jensen

Kristian Grau Hansen

Kristoffer Märcher Jensen

Mikkel Snejbjerg Willumsen

Tobias Koustrup Jensen

Villum Barrett Sigaard

Mathias Ginnerup Rask

Frederik Malde Hans Juul Andersen

Tobias Haarup Kristensen

Julia Gramberg Juhl