Det siger de kendte til FCM’s guld i Superligaen

9. juli 2020, 22.28
1 af 10 Anders Agger, Journalist: - Helt nøgternt og statistisk: Så er FC Midtjylland er ved at sætte sig på dansk fodbold med det tredje mesterskab på kun fem år. Punktum. For mange af os er det heldigvis også et frirum, fodbold-følelsesmæssigt. Vi ser på, mens klubben langsomt kvæler alle mindreværdskomplekser, skubber til barren - og oser af overskud, mens den gør det: Menneskeligt, sportsligt, økonomisk. Til lykke - igen ... Foto: Christer Holte/Ritzau Scanpix

FODBOLD Mestersskabet er hjemme, og FC Midtjylland kan for tredje gang i klubbens korte historie kalde sig for danmarksmestre i fodbold.

Det vækker jubel på hjemstavnen, her er en buket af lykønskninger fra klubbens mere profilerede tilhængere....

Læs denne artikel

- og alle andre på Midtjyllands Avis fra kun 1 krone

24 Timer

DIGITAL adgang i 24 TimerAdgang til alle artikler i 24 timer

Adgang til debat

Digital

Fuld DIGITAL adgang

Adgang til alle artikler

Adgang til e-avisen

Adgang til e-avis arkivet

Adgang til debat

Adgang til Forum Søndag

Adgang til fordele hos Læserklubben