Bestyrelse i skytteforening i Kjellerup trækker sig

Kjellerup Skytteforening står uden bestyrelse. Alt for meget kritik, alt for længe har fået bestyrelsen til at gå før tid

7. juni 2019, 13.59

Den lokale skytteforening har mistet sin bestyrelse.

KJELLERUP Kjellerup Skytteforening står lige nu uden formand, næstformand og kasserer. Hele bestyrelsen har trukket sig.

Årsagen lægger bestyrelsen ikke skjul på.

På Facebook har man lagt den følgende kommentar ud:

» Bestyrelsen i Kjellerup Skytteforening træder tilbage, da bestyrelsen ikke ser sig i stand til at fortsætte pga. den konstante og ødelæggende kritik af bestyrelsens arbejde fra nogle få, men ret højlydte medlemmer. En kritik, der ikke er ny, men som også gjorde sig gældende over for den forrige bestyrelse, og som virker ødelæggende for bestyrelsens arbejde samt for klubbens virke og trivsel trods en i øvrigt generel tilfredshed og god stemning i foreningen.

Ud over den konstante og uprofessionelle kritik af bestyrelsens store, og det må understreges frivillige, arbejde med klubbens drift må bestyrelsen desværre konstatere, at selvsamme medlemmer hele tiden arbejder bag ryggen af bestyrelsen og ikke mindst igennem længere tid har forsøgt - og til stadighed forsøger - at sætte bestyrelsen og især formanden i et dårligt lys såvel internt som eksternt overfor samarbejdspartnere og øvrige skytteklubber.«

Det er ganke alvorligt.

Lyset er brændt ud...

Læs denne artikel

- og alle andre på Midtjyllands Avis fra kun 1 krone

24 Timer

DIGITAL adgang i 24 TimerAdgang til alle artikler i 24 timer

Adgang til debat

Digital

Fuld DIGITAL adgang

Adgang til alle artikler

Adgang til e-avisen

Adgang til e-avis arkivet

Adgang til debat

Adgang til Forum Søndag

Adgang til fordele hos Læserklubben