
Talentpris til ung musiker fra Silkeborg
Magne Meyer begyndte at spille valdhorn, da han var syv år. Nu er han blevet 18, og søndag modtager han fornem Jacob Gade-pris
Udgivet:09. september 2022, 10.45
Læsetid:1 minut
Magne Meyer begyndte i 2011 at spille valdhorn på Den Kreative Skole i Silkeborg, og i 2019 deltog han i Skolernes Nytårskoncert i Silkeborg.
9 måneder siden
PRISUDDELING: Magne Meyer fra Silkeborg er blandt de unge musikalske talenter, der på søndag eftermiddag bliver hyldet på Louisiana, hvor Jacob Gades Legats årlige legatuddeling bliver afholdt.
Udover Legatets to store priser på 100.000 kroner uddeles syv talentpriser på 30.000 kroner, og her er valdhornist Magne Meyer blandt modtagerne.
Magne Meyer er 18 år og begyndte på valdhorn i 2011 som 7-årig på Den Kreative Skole i Silkeborg. Fra 2013 spillede han ved hornist Hans Jørgen Ilum og har siden sin optagelse på MGK-Ø i Aarhus i 2019 studeret ved solohornist Lisa Cooper.
Magne har siden efteråret 2016 spillet i Midtvestjysk Ungdomssymfoniorkester (MiVU). Fra 2019 har han spillet i MiVU som 1. horn og fra 2021 som 1. horn i Orkester Midtvest.
I 2021 modtog han Sydbank Talentpris i Unge Spiller Klassisk Midtjylland.
Jacob Gades Legats talentpriser gives hvert år til lovende unge danske musiske talenter.
Prisen er ikke kun et økonomisk tilskud på 30.000 kroner årligt i tre år, men inkluderer også et talentprogram.
Programmet skal blandt andet udvikle og styrke de unge musikeres entreprenørielle kompetencer og ruste dem til en fremtid som udøvende musikere. MTL