
Hotel i Silkeborg forærer det hele væk til velgørenhed
Hotellet på Udgårdsvej går nu i gang med omfattende renoveringsprojekt. 85 værelser moderniseres for en tocifret millioninvestering. Det gamle inventar foræres væk
Udgivet:02. april 2019, 08.44
Læsetid:4 minutter
SILKEBORG Mandag hentede lokale frivillige fra Kirkens Korshær flere lastbillæs med senge, skabe, sofaer, vægkunst, gardiner og andet inventar fra værelser på Scandic Hotel i Silkeborg.
Hotellet, der blev opført i 1990, skal i gang med totalrenovering af 85 værelser.
Første etape af hotelrenoveringen omfatter en fløj med 25 værelser. Direktør Birthe Jakobsen fortæller, at man i den forbindelse vælger at skænke de store mængder inventar til et godt formål.
- Vi syntes, at det ville være en rigtig god idé med Kirkens Korshær, og de sagde ja tak. Det er et lokalt projekt, og så hænger det godt sammen med vores holdning om at hjælpe med velgørenhed, siger Birthe Jakobsen.
Hun er i forvejen kendt for at drive hotel med socialt ansvar som et af sine fokuspunkter.
Penge til varmestuearbejde...
Vil du have fuld adgang til alle artikler på midtjyllandsavis.dk?
Første måned for 19 kr.
Herefter 99 kr. pr. måned
KOM I GANG NUOG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her
Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her
Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her
Allerede abonnent? Log ind