Skøn på Silkeborg - og mtb-kørsel

8. oktober 2019, 12.26

Foto: Jens Anker Tvedebrink

SPØRGSMÅL Jeg har nogle få spørgsmål til Simon Elkjær Christensens debatindlæg i Midtjyllands Avis den 20. september, »Naturen som offer«.

- Du skriver, at du er medlem af foreningen »Skøn på Silkeborg« - er det foreningens formålsparagraf du skriver ud fra? - Kan ikke se på den ellers, efter min mening, ganske fornuftige forenings hjemmeside, at den på noget tidspunkt nævner natur eller mountainbike i foreningens formål!

Eller er »Skøn på Silkeborg« en forening, der giver mulighed for, at medlemmerne kan omskrive foreningens formål efter det enkelte medlems behov og lyster? (dette spørgsmål er nok mest til Skøn på Silkeborg).

- Er det dig, der for et par uger siden på den lokale »Sejs-Svejbæk Info« hjemmeside på Facebook udråbte en offentlig vej til »mountainbikefrit område«?

- Er det virkelig i din fulde alvor, at du roder urbanisering, landområder, og overbefolkning af byområder sammen med, at du gerne vil have mountainbikere ud af Nordskoven?

Vil synes det var rart med svar på ovenstående spørgsmål på disse debatsider