Dansk kendispar forældre igen efter flere års forsøg

Det er et længe ventet ønskebarn, der er kommet til verden, jubler influenten Irina Olsen og dj'en Faustrix, som i forevejen har datteren Allessia.

Udgivet:10. juni 2023, 10.41

Læsetid:1 minut

Irina Olsen og Faustix har kortvarigt været fra hinanden. Men kærligheden overvandt problemerne. (Arkivfoto).

/ Ritzau /

4 måneder siden

KØBENHAVN Efter flere års forsøg er influenten Irina Olsen og dj'en Faustrix endelig blevet forældre igen.

Det annoncerer parret på Instagram.

- He is here, lyder teksten til en lille videosekvens af parrets nyfødte søn.

Det var også på det sociale medie, at den 36-årige ukrainskfødte tv-personlighed og den 34-årige musiker tilbage i januar afslørede, at de ventede en lille ny.

Sammen har parret også datteren Allessia, som de længe har drømt om at give en søskende.

I familiens realityprogram, "The Olsens", afslørede parret, at Irina Olsen tilbage i 2021 også var gravid. Men desværre endte graviditeten i en spontan abort.

Irina Olsen og Faustix, der bærer det borgerlige navn Morten Brangstrup Olsen, har dannet par siden 2014. Året efter kom Allessia til verden.

Parret gik kortvarigt fra hinanden i 2018 grundet Faustix' alkoholmisbrug, som de begge flere gange har fortalt åbenhjertigt om.

Han gik i behandling, og hans prioriteter ændrede sig, fortalte Irina Olsen i et indlæg på sin blog, irinaolsen.dk. Og efter et halvt år fra hinanden fandt de sammen igen.

I september 2019 giftede parret sig.

/ritzau/