
1 måned siden
KNÆFALD Vi har aldrig hørt om dengang, Danmarks udenrigsminister sammenkaldte ambassadører fra lande som Iran, Egypten, Algeriet samt Tyrkiet, om at disse lande blev fordømt for afbrænding af kristne kirker og forfølgelse af kristne menigheder.
Det er måske fordi, det aldrig har fundet sted.
Var det så ikke på tide at fordømme de muslimske lande for kristendoms- forfølgelse i form af sanktioner af forskellig art. Ikke som »øje for øje og tand for tand«, idet jeg bestemt ikke er tilhænger af vold, hverken i form af afbrænding af landes flag eller billeder af politikere m.v. eller på anden vis voldelig adfærd såsom angreb på diverse ambassader.
Almindelig fordømmelse for kristendomsforfølgelse ville være på sin plads også i FN-regi.
Jeg mener, at den nuværende udenrigsminister er i gang med at lave knæfald for en krænkelseskultur, vi ingenlunde skal acceptere.
Som så mange andre har givet udtryk for, er det formodentlig ikke det sidste, vi skal gøre knæfald for.
Vi har gennem flere år måttet givet køb på mangt og meget efter salamimetoden, og det får ganske givet ingen ende, før vi har underkastet os islams mørke middelalder.
Så fat det dog, Lars Løkke Rasmussen.
Indlæser debat