DET ER DIT VALG - KV21

Den store fællesmængde

25. oktober 2021, 12.40

SAMARBEJDE Det hele startede førend valgkampen overhovedet var skudt i gang. Ideen var plantet, hvorfor ikke række ud og starte et samarbejde over midten af byrådssalen. Kunne vi finde en fællesmængde at tale ud fra, sådan en konservativ og en SF´er.

Men lynhurtigt faldt vi i snak om det nære og det lokale. Der var langt flere ting, der samlede end adskilte os, når det kom til stykket. Fælles var ønsket om at skabe positive forandringer på tværs af partiskæl. Det er samtidig noget af det, der kendetegner et byråd. En pragmatisk tilgang til at skabe resultater fremfor partistridigheder. Der findes da sager, der deler Silkeborg byråd, men rigtig mange sager er kendetegnet ved brede forlig.

Midt i al denne ordkrig på, hvem der kan overbyde hvem, er vi to nye kandidater, der har fundet både fornuft og indsigt igennem udveksling af synspunkter. Vi har fundet god energi og et velfunderet venskab, baseret på vores menneskesyn, vores holdninger til alt fra klima til byudvikling. Dagtilbud og skoler. Ældrepleje og trafikforhold

Thomas Sørensen (K) og Jesper Petersen (SF)

I denne hektiske valgkamp er det tydeligt, det er alles kamp mod alle. Og ja, helt forståeligt. Enhver kandidat, der stiller op, gør det selvfølgelig med ønsket om at præge de næste 4 års udvikling af Silkeborg kommune.

Ord og kritik af modkandidater fyger gennem avisernes spalter og opslagene på de sociale medier.

Midt i al denne ordkrig på, hvem der kan overbyde hvem, er vi to nye kandidater, der har fundet både fornuft og indsigt igennem udveksling af synspunkter. Vi har fundet god energi og et velfunderet venskab, baseret på vores menneskesyn, vores holdninger til alt fra klima til byudvikling. Dagtilbud og skoler. Ældrepleje og trafikforhold

Sammen har vi besøgt forskellige lokaliteter i hele kommunen.

Vi har nemlig et mål. Et fælles mål endda. Nemlig målet om, at det nye byråd evner at snakke sammen. At skabe resultater med et bredt flertal.

Hermed en opfordring til at sætte krydset ved en kandidat, der både kan, vil og evner at lytte, at tænke og handle derefter.

Det er noget, vi begge vil bringe med ind i det nye byråd.

Samarbejde er lettere end man tror. Hvis viljen er til stede.

Indlæser debat