Fjerkræudstilling vendte tilbage til Lunden

To klubmestre blev udnævnt, og der blev uddelt pokaler og ærespræmier, da Fjerkræklubben for Silkeborg og omegn igen holdt udstilling

Udgivet:01. februar 2023, 10.20

Læsetid:2 minutter

De udstillede æg i Lunden.

1 måned siden

KÅRINGER_ For første gang i tre år kunne Fjerkræklubben for Silkeborg og omegn slå dørene op til en udstilling.

- Fjerkræudstillingen i Lunden i weekenden blev en succes, man kan næsten sige som sædvanlig. Der var desværre ikke så mange dyr, som der plejer at være, dette skyldes formentlig at opdrætterne har været mere forsigtige med tillæg, da man ikke vidste, om der blev nogen udstilling på grund af corona, lyder det fra fjerkrækubbens formand, Carsten Blohm. Han glædede sig også over, at udstillingen viste rigtig mange flotte dyr.

- Så opdrætterne havde ikke glemt, hvordan man gør trods de tre års manglede udstillinger.

Ved middagstid lørdag kunne klubbens to klubmestre udnævnes. Finn B. Andersen genvandt klubmesteskabet for Racefjerkræ med hans smukke Sorte dværg Australorps, og klubmester i Racedue afdelingen blev Aage Møller Simonsen med hans smukke Luchs i farven Blå med hvide bånd og Slagfjer

Dommerne udvalgte udstillingens bedste dyr, og bedste hane blev en Rødbrun New dværg Hampshire fra John Falkenberg kåret med 97 point.

Bedste høne blev en Sort Dværg Australorps fra Finn B. Andersen kåret med 97 point. Bedste handue blev en Rød Skade fra Finn B. Andersen, kåret med 95 point, og bedste hundue blev en Luchs blå med hvidebånd og slag fra Aage Møller Simonsen kåret med 97 point.

To af klubbens juniormedlemmer deltog med deres dyr, og der var juniorpokaler og præmier til Gabriella R. Jensen for Orangehalset Fønix og Lukas Hansen for Fodbefjerede dv.

Der blev uddelt vandrepokaler og ærespræmier til:

Patrick Jensen for Guldhalsede Fønix, Hans Abildgaard for Guld Sort vagtelfarvet Bassetten, Mads Kynde for Sort Hvidplettet Kochin, Willy Littau for Sort orangebrystet og Sort Sølvbrystet Mod. Eng kamphøns, Lene og Hans Peter Ingvartsen for dværg Amrock, Kjeld Sørensen for Hvide italiener og Hvide dværg New Hampshire, Ole Olsen for Antwerpner Skæghøns, Bo Sørensen for Guld Sortplettet Dværg Hamborger, Alf Hansen for Ukkelse Skæghøns, Finn B. Andersen for Rødbrune Dværg New Hampshire, derudover blev der uddelt 12 første præmier. MTL

Vue over udstillingen.

Indlæser debat