DET ER DIT VALG - KV21

Kandidatliste Skanderborg Kommune

Dem kan du stemme på til kommunalvalget i Skanderborg Kommune 16. november 2021

6. oktober 2021, 10.52

A. Socialdemokratiet – Sideordnet opstilling

  • Frands Fischer, Gl. Rye
  • Trine Frengler, Herskind
  • Frank W. Damgaard, Stilling
  • Kai Høstrup, Ry
  • Malene Illa Ringberg, Hørning
  • Karen Schack Lindemann, Galten-Skovby
  • Jørgen Naut, Skanderborg
  • Jesper Arbo Frederiksen, Galten-Skovby
  • Anders Skriver, Skanderborg
  • Ole Drøgemüller, Galten-Skovby
  • Andreas Tang-Brock, Ry
  • Jan Dahl Hansen, Hørning
  • Jan Sønderskov, Skanderborg
  • Martin Dybdahl Andersen, Stilling
  • Lars Lindencrone Lavridsen, Voerladegård
  • Tommas Leth, Stilling
  • Peter Munk-Pedersen, Galten

B. Radikale Venstre – Sideordnet opstilling

  • Tage Nielsen, Galten
  • Anne Heeager, Skanderborg
  • Kristian Kilt, Stjær
  • Kurt Myhlert Olsen, Ry
  • Christoffer Schou, Skovby
  • Lærke Klitgaard, Ry
  • Rasmus Bergholdt, Skovby
  • Jens Anker Hansen, Ry
  • Adele Davis Boe, Alken

C. Det Konservative Folkeparti – Sideordnet opstilling

  • Thomas Cordtz, Ry
  • Birgitte Majgaard, Galten-Skovby
  • Christian Wibe-Marker, Skanderborg
  • Jørgen Schytter, Veng
  • Klaus Rasmussen, Låsby
  • Lars Clausen, Tebstrup
  • Morten Rosenstand, Sjelle
  • Torben Wallner, Hørning
  • Tina Dideriksen, Ry

D. Nye Borgerlige – Sideordnet opstilling

  • Karina Kirk
  • Michael Klarskov Jørgensen
  • Pia Bugge Konradsen
  • Peter Haakon Boa
  • Anders Damsgaard Serup

F. SF - Socialistisk Folkeparti – Sideordnet opstilling

  • Claus Leick
  • Charlotte Vindeløv
  • Ole Juhl Jeppesen
  • Aviaja Dahl Kilt
  • Mogens Engsig-Karup
  • Kai Frostholm
  • Ida Ehrenreich
  • Anni Overmark Schacht

H. Hanne Stender Damkjær – Partiliste

  • 1. Hanne Stender Damkjær

I. Liberal Alliance – Sideordnet opstilling

  • Carsten Bach, Galten-Skovby
  • Linda Andrea, Brørup
  • Jonas Thomsen, Galten
  • Michael Valentin Ilsø, Hørning
  • Per Laursen, Skanderborg
  • Thomas N. Madsen, Skanderborg

O. Dansk Folkeparti – Sideordnet opstilling

  • Martin Frausing Poulsen, Skanderborg
  • John Haarup Laursen, Stjær
  • Poul Melgård Johansen, Låsby
  • Daniel Aage Holm, Ry
  • Tobias Brus Mikkelsen, Voerladegård
  • Steffen G. Møller, Skanderborg
  • Malene G. Møller, Skanderborg
  • Jonna Frausing Poulsen, Skanderborg
  • Vivian Frederiksen, Hørning
  • Eigil Frederiksen, Hørning
  • Aksel Nielsen, Stilling
  • Henning Jokumsen, Vitved
  • Lars Eigil Madsen, Tebstrup
  • Morten Koldtoft Rasmussen, Skovby
  • Søren Skovgaard, Stjær
  • Jørgen Høilund-Carlsen, Skanderborg
  • Henrik Næsby, Galten
  • Daniel Hyldborg, Skanderborg
  • René Nielsen, Skanderborg
  • Torben H. Christensen, Gjesing
  • Bjarne Kristiansen, Hørning
  • Søren Aarestrup, Hørning

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti – Sideordnet opstilling

  • Jens Szabo, Ry
  • Anders Rosenstand Laugesen, Ry
  • Christina Bottke, Skanderborg
  • Søren Erik Pedersen, Nr. Vissing
  • Jens Erik Sørensen, Skanderborg
  • Peter Staghøj, Hørning
  • Birte M. Andersen, Skanderborg
  • Sebastian B. Støckler, Hørning
  • Miriam Lund Rahbek, Skovby
  • Peder Porse, Svejstrup
  • Claus Bloch, Låsby
  • Bjarke Scott Levinsen, Ry
  • Erling Weber Jensen, Skanderborg
  • Steffen G. Lauridsen, Gl. Rye
  • Mikkel Hansen, Ris
  • Robert L. Laursen, Ry
  • Martin Ingemann-Kristiansen, Virring
  • Henning Jensen, Vitved
  • Flemming Christensen, Hylke
  • Arne Lægaard, Galten
  • Kirstine Hannibal, Stilling
  • Jørn Hansen, Gram
  • Morten Møller, Galten

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne – Partiliste

  • 1. Peter Kjær, Låsby
  • 2. Annette Buur, Skanderborg
  • 3. Henrik Qvist, Gl. Rye
  • 4. Tine Sædholm Pedersen, Tebstrup
  • 5. Ole Kjærulff Davidsen, Javngyde
  • 6. Anette Cecilie Skriver, Gl. Rye
  • 7. Lotte Bækgaard, Hørning
  • 8. Daniel Aron Gudnason, Galten
  • 9. Simon Enni, Ry

Å. Alternativet – Sideordnet opstilling

  • Mira Issa Bloch, Skanderborg
  • Nikoline Erbs Hillers-Bendtsen, Ry
  • Thomas Due Nielsen, Skanderborg

Valgforbund

Der er indgået valgforbund

mellem kandidatlisterne:

  • A. Socialdemokratiet
  • B. Radikale Venstre
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti

mellem kandidatlisterne:

  • H. Hanne Stender Damkjær
  • Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne
  • Å. Alternativet

mellem kandidatlisterne:

  • C. Det Konservative Folkeparti
  • I. Liberal Alliance

mellem kandidatlisterne:

  • D. Nye Borgelige
  • O. Dansk Folkeparti
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti