Kontakt vores redaktion

På Midtjyllands Avis ønsker vi at lave historier, der betyder noget for dig og dit lokalområde. Der arbejder over 25 journalister som hver dag, 365 dage om året, skriver vigtige lokale historier, så du og jeg i Silkeborg og omegn er klædt bedst mulig på til at begive sig ud i lokalområdet.

Vi bruger tid på at finde de rette historier og tilføjer gerne flere nuancer til historien for på bedst mulige måde at give dig et helhedsbillede.

Derfor er du velkommen til at kontakte os, hvis du har en undren, vi kan hjælpe dig med. Ingen spørgsmål er for store eller små. Hvem ved, måske der ligger noget større gemt i dit spørgsmål, og måske undrer andre sig over det samme.

Send dit spørgsmål eller tip til os herunder, så sørger vi for, det når frem til den rigtige redaktion/journalist. Vi glæder os til at undersøge det!


Send dit tip til Midtjyllands Avis

Kontakt konkret redaktion

Hvis du har et specifikt emne til en af vores redaktioner, så tag gerne direkte kontakt via:

midtjyllandsavis.dk

web@midtjyllandsavis.dk

Navneredaktionen

navne@midtjyllandsavis.dk

Debatredaktionen

debat@midtjyllandsavis.dk

Sportsredaktionen

sport@midtjyllandsavis.dk

Erhvervsredaktionen

erhverv@midtjyllandsavis.dk

Kulturredaktionen

kultur@midtjyllandsavis.dk

Weekend-redaktionen

weekend@midtjyllandsavis.dk

Bagsiden-redaktionen

bagsiden@midtjyllandsavis.dk

Her finder du vores lokal redaktioner

Silkeborg-redaktionen

silkeborg@midtjyllandsavis.dk 87 22 84 45

Papirfabrikken 18, 8600 Silkeborg

Kjellerup-redaktionen

kjellerup@midtjyllandsavis.dk 96 26 34 63

Søndergade 21, 8620 Kjellerup

Mandag til Fredag: 10-12

Bjerringbro-redaktionen

bjerringbro@midtjyllandsavis.dk 87 64 80 00

Søndergade 23, 8620 Kjellerup

Favrskov-redaktionen

favrskov@midtjyllandsavis.dk 87 22 84 45

Papirfabrikken 18, 8600 Silkeborg

Ry-redaktionen

ry@midtjyllandsavis.dk 86 82 13 00

Klostervej 3, 8680 Ry

Galten-redaktionen

galten@midtjyllandsavis.dk 87 22 84 45

Papirfabrikken 18, 8600 Silkeborg

Karup-redaktionen

presse@ugeavisen-karup.dk 86 88 10 91

Søndergade 21, 8620 Kjellerup

Mandag til Fredag: 10-12

Har du et læserbrev til avisen?

Læserbreve sendes på e-mail til debat@midtjyllandsavis.dk eller på brev til
Debatredaktionen,
Midtjyllands Avis, Papirfabrikken 18, 8600 Silkeborg.


Navn og adresse er et krav, og begge dele bringes i avisen. Vi opfordrer til, at man vedhæfter et foto, men det er ikke noget krav. Avisen har ikke regler for hverken minimum eller maksimum antal anslag, men hold det gerne kort og præcist af hensyn til læserne.


Læserbreve bringes både i den trykte avis og på midtjyllandsavis.dk. Redaktionen læser korrektur på alle indlæg, inden de bringes. Avisen prioriterer den lokale debat.

Børnefødselsdage

Midtjyllands Avis bringer gerne børnefødselsdage i avisen (til og med 15 år). Har en af dine kære fødselsdag, så send oplysninger og billede til os.

Det er gratis af få billedet med i avisen

Du kan sende os besked om børnefødselsdage på navne@midtjyllandsavis.dk.
Medsend følgende informationer:

  • Barnets navn
  • Barnets adresse
  • Barnets fødselsdato og hvor gammelt det bliver.